משהו מציק לכם? הגיע הזמן לדבר

משהו מציק לכם? הגיע הזמן לדבר

האם שמרתם אי פעם סוד קרוב ממש ללב, עמוק עמוק בבטן, ושמרתם עליו בקנאות רבה כל כך עד שהוא יצר כאב של ממש? ההשפעה בין הפיזי לנפשי הרי ידועה היטב, וגם בלי תואר ברפואה אפשר לדעת בדיוק מה גורם לנו להרגיש קצת פחות טוב. אז אולי הגיע הזמן לשחרר, ולהתחיל לדבר.

המשימה הזו לא פשוטה, ואף אחד לא ישכנע אתכם אחרת. יש מספיק אנשים שאולי אומרים היום ככל העולם על רוחם, אבל כשהם עשו את זה לראשונה הם רעדו. הם התמודדו עם ביקורת, עם התנגדות ועם גורמים שרצו להשתיק אותם. הם פשוט לא ויתרו. הם דיברו, בהתחלה בקול רועד ובהמשך הוא התייצב. כשהקשיבו להם הם דיברו עוד קצת, וכשראו שהם מגיעים לאדם אחד בלבד הם הבינו שיש להם יכולת להגיע לרבים אחרים. אז הם המשיכו.

יכול להיות שאתם ממש רוצים להביע דעה, להתנגד להחלטות שהוכתבו למרות שאיש לא שאל את דעתכם ואולי יש לכם רעיון טוב יותר. אתם לא אומרים כי אתם בטוחים שלא יקשיבו לכם, אולי אתם מרגישים קצת שקופים. הבשורה הטובה היא שאתם ממש לא, אבל תאמינו בזה רק כשתראו את זה בעצמכם. אם לא תנסו, לא תראו את זה קורה. לא תראו את הבעת הפנים של האדם שיקשיב לכם ויבין שאולי אתם דווקא קולעים בדיוק לנקודה. או את זה שעדיין יתנגד לדעתכם אבל יקבל אותה כדעה לגיטימית ויעודד אתכם להמשיך ולהגיד את מה שיש לכם להגיד.

יכול להיות שיש משהו שממש מציק לכם. אי שוויון חברתי, פגיעה בקבוצה כלשהי, אולי עוול שראיתם. זה הזמן לדבר. אין זמן אחר. ככל שנשתוק ימשיכו להשתיק אותנו, ורק כשנרים את ראשנו נגלה שמותר לנו להגיד את מה שיש לנו, כל עוד אנחנו מכבדים מספיק את העמדות המנוגדות לנו. תרבות דיבור, אתם יודעים. זה המצב שבו מותר לחשוב אחרת, לטעון אחרת ולדבר אחרת, אבל גם מותר להקשיב, להבין, לקבל או להציע גישה חלופית. דמוקרטיה, חופש הדיבור, תקראו לזה איך שתרצו. אלו הן הזכויות שלכם. נצלו אותן.

 

קריאה שתעורר בכם קצת השראה:

מיה יניב על מאבק עובדי סלקום

טור של מיה יניב על הנגישות בחברה

טור של מיה יניב על פערים מגדריים וחקיקה

טור של מיה יניב על דמוקרטיה וחופש הביטוי

סרטון – ראיון עם מיה יניב

סרטון – כתבה על מיה יניב וההישג בסלקום


Comments are closed.