השפעת האבק על הבריאות שלכם

השפעת האבק על הבריאות שלכם

חובבי הניקיון, אלה שמקפידים על שאיבת אבק מדי שלושה ימים ועל שטיפת הרצפות לפחות אחת לשבוע – הזיזו לרגע את הראש. אלה שדוגלים באמונה שבבית שלכם מתנהלים חיים שלמים שלא צריכים לכלול מטלות מפרכות (ולא מהנות) קחו צעד אחד קדימה. אין לנו כוונה לשכנע אתכם להתחיל לנקות את הבית מדי יום, להבריק את הריצוף בכל בוקר ולסיים את הערב עם מטאטא ויעה. אלא שמה שיכול אולי לעודד אתכם להגביר בכל זאת את הקצב ולנקות את הבית מפעם לפעם, הוא ההבנה שהאבק שמצטבר שם על הריהוט, מאחורי הטלוויזיה ועל המזנון העתיק – פוגע בבריאות שלכם.

הסיכון למחלות ריאה עולה

קניתם שטיח חדש ומעוצב להפליא, הוא הופך את הדירה שלכם לכפרית ונעימה, אבל אם תנסו להיזכר מתי שאבתם אותו בפעם האחרונה תצטרכו לנסות כנראה לשחזר מתי הפסידה הילארי לטראמפ במרוץ על הנשיאות. אם זה נשמע לכם כמו תיאור מדויק של המצב אצלכם בדירה, כדאי שתדעו שמחקרים רבים בחנו את השפעות האבק ומצאו שקיים קשר מובהק בינן לבין מחלות ריאה שונות. חומרים שונים באבק משפיעים על הריאות, מובילים לשינויים כרוניים ובסופו של דבר עשויים לפגוע בדרכי הנשימה. אם אתם רוצים לקבל רשימה מפורטת קצת יותר, הרי שאבק – בין אם הוא מרחף ובין אם שוקע – גורם לשורה של נזקים אפשריים, לרבות קשיי נשימה, ליחה מוגברת, מיגרנות וכאבי ראש, וכן תגובות אלרגיות קשות אצל חלק ניכר מהאוכלוסייה.

אז מה עושים?

אם נבהלתם מהמחקרים הללו ואם אתם מתחילים לחשוש למצב הריאות שלכם, זה בדיוק הזמן להירגע ולפעול. כאמור, ניקיון יומיומי הוא לא הפתרון ואין שום סיבה שתיכנעו לפחד באופן קיצוני כל כך. שאיבת אבק מהשטיחים לעיתים תכופות יותר תעזור לכם באופן ניכר, וגם ניקיון הריצוף בתדירות גבוהה קצת יותר. בנוסף, נסו להיות קצת יותר זהירים ולנקוט בכמה פעולות שימנעו את הצטברות האבק. זה לא אומר שאתם צריכים לסגור את כל הדלתות והחלונות כדי למנוע ממנו להיכנס, אגב. דרכים יעילות יותר כוללות, למשל, הסרת הנעליים בכניסה לבית או, אם תעדיפו, שליפת כפכפים מתקפלים מהתיק ברגע שתגיעו הביתה. כך תשאירו בחוץ את הזוג המלוכלך, זה שצבר אבק, חול ובוץ.


Comments are closed.