הקשר בין זוגיות לבריאות

הקשר בין זוגיות לבריאות

יש שני נושאים שחשובים לנו במיוחד, בין רשימה ארוכה למדי של נושאים. מצד אחד הבריאות, זו שאנחנו שומרים עליה כדי שנוכל ליהנות יותר מכל רגע ומכל הנאה קטנה בדרך. מצד שני הזוגיות, שכן המשפט הידוע "לא טוב היות האדם לבדו" מוכח כנכון אצל חלק גדול מהאנשים. יש מי שמרגיש שהוא יכול בלי, אבל רובנו זקוקים לחום ולאהבה, לזוגיות הטובה ולקשר היציב הזה. כשמבינים עד כמה שני הנושאים הללו קשורים זה לזה מבינים שאי אפשר בלעדיהם. למה זה ככה?

ההתאהבות מעוררת אנרגיה

זה אולי לא מאוד יפתיע אתכם, אבל ההתאהבות מעוררת בנו אנרגיה. כשאנחנו מרגישים נאהבים וכשאנחנו אוהבים את האדם הקרוב אלינו, אנחנו מרגישים לפתע מאושרים, בלתי מנוצחים ובעיקר מלאי אנרגיות. זה קורה בגלל סיבות פיזיולוגיות לחלוטין. בזמן ההתאהבות נכנסים הדופמין והנוראדרנלין לפעולה, שני מוליכים שגורמים לנו לתחושת ההנאה ולמצב הרוח המרומם המוכר בתקופת ההתאהבות הזו. כדי להמשיך ולשמר את התחושה הזו אנחנו צריכים לעבוד קשה כמובן, שכן ידוע עד כמה זוגיות דורשת תשומת לב וטיפוח. השקיעו את הזמן בצד השני, הביעו אהבה והמשיכו לקדם את הקשר, גם על ידי תכנון העתיד שלכם (וחיפוש טבעות כמובן: rose gold rings למשל, או: beautiful wedding rings).

קשר יציב וארוך טווח תורם לבריאות

אחרי ההתאהבות המלהיבה ומעוררת החושים מגיע לאיטו השלב הבא, שבו הקשר מתייצב ומתבסס. גם כאן יש השפעות פיזיולוגיות שכדאי להכיר. הורמונים שונים תורמים בשלב הזה לתחושת הרוגע, ולא רק העובדה שהפסקנו לצאת לדייטים עוורים או העובדה שסגרנו את הכרטיס באתר ההיכרויות. אוקסיטוצין, למשל, הוא מרכיב שמשתחרר בזמן הפורקן המיני, מה שמסביר מדוע יחסי המין משמעותיים כל כך בקשר הזוגי. הורמונים נוספים כמו וזופרסין משפיעים על הקשר האינטימי.

פחות דיכאון – יותר בריאות

בפשטות, גברים ונשים שנמצאים בזוגיות טובה ויציבה מגיעים פחות לרופא. זה קורה משום שהם מתמודדים פחות עם סימפטומים של דיכאון, לחץ הדם שלהם תקין והם פחות מתוחים או חרדים. לרוב הם גם צורכים כמויות מופחתות של אלכוהול ואפילו סמים. כשמוסיפים למשוואה גם מערכת חיסונית משופרת ויחסי מין טובים שתורמים לתחושה האישית ולקשר הזוגי בכלל, אפשר להבין למה טוב לנו כשאנחנו בזוגיות, ולמה רבים מאיתנו משתוקקים להגיע אליה.


Comments are closed.